документи

Особи, які мають право на відстрочку, зобов’язані про це повідомляти “військкомати”: рішення суду

Згідно обставин справи, чоловік звернувся до суду у зв’язку із тим, що його, ніби-то, незаконного призвали на військову службу під час мобілізації.

Він зазначив, що не підлягав призову, оскільки є здобувачем фахової передвищої освіти, тобто студентом.

Розглядаючи обставини справи, суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, зазначивши, що чоловік на момент призову мав право на відстрочку як особа, яка здобуває освіту, а обов`язок перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу покладено на відповідні районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП).

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги зазначив, що обов`язок надати документи, що підтверджують право на одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, покладено саме на військовозобов`язаного. Водночас, чоловік не надав доказів того, що він подавав до відповідного ТЦК та СП документи на підтвердження його права на відстрочку, а тому на час прийняття оскаржуваного наказу ТЦК та СП не володів інформацією, яка б надавала чоловіку право на відстрочку.

Не погоджуючись із таким рішенням, чоловік подав касаційну скаргу, мотивовану тим, що обов’язок щодо перевірки документів та підстав для відстрочки покладено на ТЦК та СП, а не на військовозобов’язаного.

Переглянувши матеріали справи, Верховний суд дійшов до висновку, з метою ведення районними ТЦК та СП обліку військовозобов`язаних, резервістів, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на останніх покладено обов`язок із своєчасного повідомлення органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров`я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади.

Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондує з обов`язком військовозобов`язаного дотримуватися правил військового обліку, зокрема щодо своєчасного повідомлення органу про зміну рівня освіти.

Також суд наголосив, що навіть виконання обов`язку закладом освіти повідомити відповідний ТЦК та СП про зміни у даних військовозобов`язаного, якого прийнято на навчання до цього закладу освіти, не спростовує наявність у військовозобов’язаних обов`язку надати відповідні документи щодо зміни їх рівня освіти до органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, у встановлений строк.

Крім цього, суд зазначив, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов`язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним ТЦК та СП). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом Громадського центру правосуддя Романом Лихачовим

Детальніше: постанова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 18 січня 2024 року у справі № 280/6033/22.


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.