медичний огляд

Суд визнав протиправною мобілізацію особи з інвалідністю без проходження медичного огляду

Хмельницький окружний адміністративний суд  розглянув адміністративну справу №560/6732/22 за позовом до Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та військової частини про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії (щодо мобілізації особи з інвалідністю).

Позивач зазначав, що він визнаний особою з інвалідністю третьої групи, йому протипоказана важка фізична праця, та рекомендовано заходи щодо відновлення працездатності – лікування у невролога. Проте його протиправно було призвано на військову службу по мобілізації, оскільки відповідно до ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані визнані в установленому законом порядку особами з інвалідністю. Особи з інвалідністю у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання. При цьому згоди на призов він не надавав і призваний був поза межами свого місця проживання, що є порушенням ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Відповідачі не погодилися із позовом та в задоволенні позовних вимог просили відмовити у повному обсязі. В обґрунтування відзиву Хмельницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зазначив, що позивач особисто в добровільному порядку звернувся до відділу з метою призову на військову службу за призовом під час мобілізації, після чого в добровільному порядку був призваний на військову службу під час мобілізації у військову частину Позивач не повідомив про зміни, скарг на здоров`я під час призову на військову службу не повідомляв. Свідоцтва про наявність інвалідності третьої групи не пред`являв. Крім цього, відповідач зазначив, що відповідно до вимог законодавства медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Проте начальником Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки такий наказ не видавався.

Позиція суду

Згідно частини 13 статті 2 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов’язковий медичний огляд.

Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я.

Відповідно до пункту 10 статті 14 Закону №2232-ХІІ за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з передбачених законом рішень.

З огляду на викладене, позивач в обов’язковому порядку мав пройти медичний огляд за результатами якого повинна встановлюватись його придатність до військової служби із урахуванням того, що йому встановлена третя група інвалідності.

Рішенням суду визнано протиправною бездіяльність Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо ненаправлення позивача на проходження медичного огляду після призову на військову службу під час мобілізації, визнано протиправним та скасовано наказ Хмельницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки “Про призов військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації” в частині, що стосується позивача, визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини в частині, що стосується позивача, визнано протиправним та скасовано наказ командира військової частини щодо зарахування до списків в/ч позивача.

Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.