мобілізація

Строк військової служби призваних під час мобілізації військовослужбовців

Одне з найпоширеніших запитань, яке виникає у військовослужбовців призваних на військову службу під час мобілізації до лав ЗСУ, – це який строк проходження військової служби. До оголошення рішення про демобілізацію чи можливо раніше?

Нормативно-правовими актами, які визначають строк військової служби та порядок звільнення, зокрема є Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» № 2232-ХІІ, та Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.

Статтею 23 Закону № 2232-ХІІ визначені строки військової служби. Зокрема, ч. 7 ст. 23 Закону говорить, що для військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, встановлений строк військової служби – до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.

Окрім того, ч. 9 ст. 23 Закону № 2232-ХІІ говорить, що під час дії особливого періоду, а саме з моменту введення воєнного стану (настання воєнного часу), для військовослужбовців, у яких закінчився строк військової служби, встановлений статтею 23 Закону, військова служба продовжується понад встановлені строки – до оголошення демобілізації, крім випадків, визначених пунктами «б», «в», «г» ч. 2, пунктами «б», «в», «г», «ґ», «д», «е» ч. 3 ст. 26 цього Закону.

Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України (ч. 3 ст. 24 Закону № 2232-ХІІ).

Таким чином, відповідаючи на питання слід сказати, що військовослужбовці призвані на військову службу за мобілізацією на особливий період, мають проходити таку службу строком – до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію з виключенням військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.

В той же час, є передбачені законом підстави, коли військовослужбовці можуть бути звільнені з військової служби під час дії воєнного стану. Тобто до того, як закінчиться особливий період, чи буде оголошена демобілізація. Перелік таких підстав є вичерпним, та чітко визначений в п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону № 2232-ХІІ.

Реалізувати своє право на звільнення з військової служби після призову під час мобілізації, у період дії воєнного стану, за наявності передбачених законом підстав, військовослужбовець може на будь-якому етапі проходження військової служби.

Адвокат Ольга Дурноп’янова