службове розслідування

Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.

Суд скасував наказ про СЗЧ військовослужбовця та поновив грошове забезпечення

Обставини справи

Відповідно до обставин справи, військовослужбовець звернувся до суду, оскаржуючи наказ по факту його самовільного залишення військової частини та призупинення виплати грошового забезпечення.

Він наголосив на порушенні процедури службового розслідування, оскільки його не повідомляли про розгляд справи, не надавали можливості надати пояснення чи подати клопотання. Чоловік не був проінформований про сам факт проведення розслідування. Військовою частиною не було видано офіційного наказу про самовільне залишення частини, припинення грошового забезпечення чи зняття з продовольчого обліку.

Позиція суду

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що якщо за підсумками службового розслідування вина військовослужбовця доведена, командир приймає рішення про притягнення його до дисциплінарної відповідальності, визначає вид стягнення та доручає підготовку наказу. Витяг з наказу доводиться до військовослужбовця під підпис із зазначенням дати. У разі відмови від підпису складається акт, який засвідчується підписами щонайменше двох свідків.

Враховуючи наявні докази того, що військовослужбовця не повідомили про проведення розслідування, не надали можливість скористатися своїми правами та не ознайомили із виданим наказом, суд констатував факт порушення процедури проведення службового розслідування.

Щодо призупинення виплати грошового забезпечення, суд наголосив, що відповідно до вимог ст. 24 Закону України «Про військову службу і військовий обов`язок» саме день внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР) про військовослужбовця обумовлено як можливість початку призупинення військової служби особи, що самовільно залишила військову частину. 

Враховуючи те, що відомості щодо факту самовільного залишення військовослужбовцем військової частини чи місця проходження служби до ЄРДР не вносилися, у військової частини були відсутні підстави для припинення виплати.

Рішення суду

У зв’язку із наведеним, суд визнав протиправним та скасував наказ військової частини, яким військовослужбовця визнано таким, що самовільно залишив військову службу, та зобов’язав військову частину поновити виплати грошового забезпечення.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом Центру надання підтримки ветеранам і їхнім родинам Романом Лихачовим.

Детальніше: рішення Чернігівського окружного адміністративного суду у справі № 620/2799/24 від 13 травня 2024 року