відпустка ЗСУ

Хто має право проходити службу тільки за місцем проживання

Згідно обставин справи, чоловік звернувся до суду у зв’язку із тим, що його, батька трьох дітей та добровільно мобілізованого до лав Збройних Сил України, переміщено з пониженням у посаді до іншої військової частини з місцем знаходження у Донецькій області.

Він зазначив, що з огляду на наявність у 3 дітей має право на проходження служби за місцем проживання дітей в місті Києві, про що подавав рапорт командиру частини.

Розглянувши матеріали справи, суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги чоловіка, зазначивши, що його переміщення проведено без дотриманням норми законодавства України, а саме: без згоди чоловіка та не за місцем проживання. Скасовуючи рішення суду, суд апеляційної інстанції виходив з того, що станом на 21 березня 2022 року, тобто на момент добровільної мобілізації, можливості призову на військову службу під час мобілізації за власним бажанням військовозобов`язаних чоловіків, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років тільки за місцем проживання, передбачено не було.

Переглянувши матеріали справи, Верховний Суд вказав, що абз. 4 норми, яка передбачала право на відстрочку, станом на момент оголошення мобілізації мала такий зміст: “Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання)“.

У зв’язку із внесенням змін з 21 березня 2022 року зазначений вище абз. був змінений: “жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років”, однак в тій самій статті окремою частиною передбачено, що “Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому – дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання”.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що право на проходження служби за місцем проживання мають не тільки чоловіки, на утриманні яких перебуває троє і більше дітей віком до 18 років, а й інші особи, вказані у зазначених абзацах.

У зв’язку із наведеним, суд встановив протиправність переміщення чоловіка.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом Громадського центру правосуддя Романом Лихачовим.

Детальніше: постанова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 07 лютого 2024 року у справі № 640/14949/22


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.