знищена техніка

Нормативне закріплення виплати винагороди за знищену чи захоплену техніку

Наказом Міністерства оборони України від 18.09.2020 р. № 340 затверджено Порядок виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду. 

Даний Порядок визначає розміри та умови виплати винагороди військовослужбовцям за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони в умовах особливого періоду (далі – винагорода) і зокрема за знищення та захоплення ворожої техніки.

Місце та підстави виплати винагороди за знищення техніки

Виплата винагороди військовослужбовцям здійснюється за місцем проходження служби на підставі наказів командирів органів військового управління та військових частин. Командирам військових частин – на підставі наказів вищих командирів (начальників, керівників).

Командири військових частин, до яких відряджені військовослужбовці інших органів військового управління та військових частин, щомісяця не пізніше 5 числа повідомляють військові частини за місцем штатної служби військовослужбовців про періоди та підстави виконання ними бойових завдань.

До наказів про виплату винагороди включаються також військовослужбовці, які під час виконання окремих завдань загинули, захоплені в полон або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні.

При цьому винагорода виплачується таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності – повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.

Документальне оформлення знищення чи захоплення техніки

Підтвердженням знищення/захоплення техніки є:

  • журнал бойових дій (журнал ведення оперативної обстановки);
  • рапорт (донесення) командира підрозділу, групи (військової частини) за підпорядкованістю, який виконував (яка виконувала) завдання, в якому детально зазначаються обставини, місце (координати), дата, час, спосіб знищення, тип знищеної/захопленої техніки, сума збільшення винагороди, що належить до виплати кожному військовослужбовцю, який брав участь у знищенні (захопленні) техніки;
  • донесення (доповідь, рапорт) командирів суміжних (розвідувальних) підрозділів, які за результатом візуального спостереження підтверджують знищення техніки;
  • дані фото- або відеофіксації, технічних засобів розвідки (спостереження), відеозапис відображення повітряної обстановки бойових машин протиповітряної оборони під час бойової роботи – щодо знищеної техніки;
  • акт оприбуткування трофейного майна – щодо захопленої техніки.

Документи, що підтверджують знищення (захоплення) техніки, разом із бойовим донесенням за підпорядкованістю надсилаються до органу військового управління для розгляду.

Рішення про визнання техніки такою, що знищена чи захоплена

Рішення про визнання техніки такою, що знищена/захоплена, приймається на підставі не менше трьох із вищезазначених документів, з яких можливо зробити висновок про знищення/захоплення техніки противника, і оформлюється розпорядчим документом (наказом) керівника органу військового управління.

У зазначеному розпорядчому документі (наказі) зазначаються:

  • обставини, місце, дата, час;
  • спосіб знищення/захоплення техніки;
  • тип цієї техніки;
  • конкретні особи підрозділу, екіпажу та прирівняного до них підрозділу (або окрема особа у разі самостійного виконання завдання), які (яка) виконували(а) завдання зі знищення (захоплення) техніки;
  • сума збільшення винагороди, що належить кожній особі підрозділу, екіпажу, прирівняного до них підрозділу (або окремій особі у разі самостійного виконання завдання), які (яка) виконували(а) бойове завдання, з урахуванням їх внеску.

На підставі отриманого розпорядчого документа (наказу) органу військового управління про підтвердження знищення/захоплення техніки військовою частиною за місцем проходження служби військовослужбовця видається наказ про виплату збільшення винагороди за день, коли була знищена/захоплена техніка.

Збільшення винагороди за знищену/захоплену техніку розподіляється за рішенням командира між військовослужбовцями, які брали безпосередню участь у знищенні

Розмір збільшення винагороди за знищену/захоплену техніку

Знищення /захоплення/

Розмір збільшення винагороди,  грн

1. Корабля:
1 рангу 243600
2 рангу 182700
3 рангу 121800
4 рангу 97440
2. Бойового літака (винищувальної та штурмової авіації), зенітного ракетного комплексу 121800
3. Реактивної системи залпового вогню 60900
4. Тактичного ракетного комплексу, військового літака 54810
5. Танка, наземної артилерії (самохідної), бойового вертольота 48720
6. Наземної артилерії (іншої), військового вертольота, протитанкового ракетного комплексу 42630
7. Бойової машини піхоти (десанту), бронетранспортера, броньованої розвідувально-дозорної машини 42630
8. Іншого літального апарата (об’єкта), оснащеного засобами ураження або спостереження (у тому числі безпілотного) 36540
9. Переносного зенітного ракетного комплексу 30450
10. Судна військового (допоміжного) забезпечення водотоннажністю понад 5 тис. тонн 30450
11. Судна військового (допоміжного) забезпечення водотоннажністю до 5 тис. тонн включно 24360
12. Військового автомобіля (вантажного, спеціалізованого), малогабаритного судна бойового (розвідувального) призначення, військового тягача, військових інженерних машин: розвідки, розмінування, мінного загородження, мостоукладних, розгородження, для прокладання шляхів, для здійснення землерийних робіт, для подолання водних перешкод 12180


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі містобудівного, соціального та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво інтересів в суді. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.