судова практика

Суд зобов’язав військову частину прийняти рішення про звільнення військовослужбовця у зв’язку із наявністю дружини із числа осіб з інвалідністю ІІІ групи  

Згідно обставин справи 23 січня 2023 року військовослужбовець звернувся до командира військової частини з рапортом про звільнення з військової служби на підставі пп. “г” п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” (далі – Закон) у зв`язку з наявністю дружини з числа осіб з інвалідністю.

У вказаній нормі зазначено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби у зв’язку із наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Однак, військова частина наклала на рапорт резолюцію, в якій зазначила про відсутність підстав для звільнення військовослужбовця з військової служби, оскільки його дружина є особою з інвалідністю ІІІ групи.

Розглянувши матеріали справи, суд вказав, що, військова частина неправильно розтлумачила норму абз. 5 пп. “г” п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону шляхом істотного звуження її змісту, адже фактично замінила вжитий законодавцем комбінований сполучник “та/або” на єднальний “та”. Наслідком такого помилкового тлумачення є акт правозастосування (відмова у задоволенні рапорту про звільнення з військової служби), що прямо суперечить закону та порушує права військовослужбовця.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення військовослужбовця з військової служби, оскільки його дружина є особою з інвалідністю ІІІ групи». 

Адвокат Лихачов Роман


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.